Czy wymiana walut online jest bezpieczna?

Większość społeczeństwa do tej pory nie korzystała jeszcze z kantorów online. Często zdarza się, że coś, czego nie znamy, jest dla nas czymś, czego się obawiamy. Stąd też pojawia się wiele wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa wymiany walut za pomocą sieci. Osobom, które nigdy nie korzystały z tej opcji, na pewno trudno jest uwierzyć, że kiedy wyślą pieniądze na numer konta podany na stronie internetowego punktu wymiany walut, cała kwota wróci do nich z powrotem w postaci innej waluty. Tym bardziej nie jest to łatwe do uwierzenia z powodu tego, że nigdy nie widziały nawet na oczy placówki danej spółki. Dlatego też bardzo istotne jest, aby przed podjęciem decyzji o skorzystaniu w usług wirtualnego kantoru, zapoznać się z teoretycznymi zagrożeniami. Warto jest upewnić się, że powierzone kantorowi pieniądze wrócą na nasze konto w postaci wymienionej waluty.

Aby dokonać wymiany walut online, konieczne jest posiadanie dwóch kont – jednego standardowego złotówkowego, a drugiego walutowego. Na stronie kantoru wybieramy, czy chcemy kupić walutę, czy ją sprzedać oraz jaka to dokładnie kwota. Następnym krokiem będzie wpłata pieniędzy. Trzeba pamiętać, że wpłacamy swoje pieniądze na rachunek obcej firmy. Trzeba liczyć się z tym, że w momencie, gdy owa firma zbankrutuje, to komornik może chcieć zająć nasze fundusze. Nie jest to to oczywiście zbyt optymistyczna perspektywa, ale trzeba mieć na uwadze wszystkie warianty. Dlatego też przed wpłatą określonej kwoty na rachunek bankowy wirtualnego kantoru warto bardzo wnikliwie zapoznać się z informacjami i opiniami na jego temat w internecie. Każda negatywna ocena powinna być podstawą do zachowania wzmożonej ostrożności.

Trzeba mieć na uwadze także to, że dla e-kantorów nie zostały stworzone jeszcze żadne odrębne regulacje prawne. Dlatego też w tym przypadku stosuje się przepisy dedykowane kantorom stacjonarnym. Warto na stronie internetowej kantoru sprawdzić takie dane jak: nr KRS/ NIP/ Regon, adres firmy, czy numer telefonu. Te wszystkie informacje pozwolą na sprawdzenie, czy działa on zgodnie z prawem.

Z racji tego, że cała transakcja odbywa się za pośrednictwem internetu, warto pamiętać o zapewnieniu sobie właściwej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i przed hakerami. Na stronie kantoru, wszystkie wprowadzane przez nas dane są szyfrowane za pomocą protokołu SSL. Jest to jeden z najbezpieczniejszych protokołów, niestety wciąż nie każdy kantor go stosuje ze względu na to, że nie jest tani. Ważnym elementem wpływającym na wiarygodność kantoru jest też to, z iloma bankami współpracuje. Im większa liczba banków, tym bardziej prawdopodobne, że nie zostaniemy oszukani i nie stracimy naszych pieniędzy.

Nie wolno zapomnieć również o tym, że po dokonaniu transakcji nie powinno się przechowywać na koncie kantoru wirtualnego większej kwoty pieniędzy. Bezpieczniej będzie od razu wypłacić swoje środki i przesłać na swoje prywatne konto. To także pomoże nam zniwelować niebezpieczeństwo utraty funduszy.

Wymiana walut online ma zarówno plusy, jak i minusy. Jak wszędzie w sieci, tak samo i tutaj, należy dbać o swoje bezpieczeństwo. Jednak nie da się zapomnieć o tym, że wirtualne kantory przede wszystkim pomagają nam zaoszczędzić czas i pieniądze.